Popularny Berlin w nieznanej odsłonie

Metropolia Niemiec to miasto o bardzo urozmaiconej oraz krwawej historii. Realia drugiej wojny światowej dopuściły do ogromnych zniszczeń na terenie miasta, potem przez dziesięciolecia Berlin rozdzielony był murem na dwie strony. Obecnie miasto to tętni życiem i jest podziwiane przez wielu turystów. Warto poznać mniej popularną część metropolii, aby zobaczyć to miejsce z trochę innej perspektywy.

Osoby chcące poznać berlińską wersję artystycznej awangardy, koniecznie muszą zwiedzić Kreuzberg, najbardziej awangardową dzielnicę miasta. Z budowlanego punktu widzenia, teren ten nie będzie się chwalić standardowymi zabytkami, lecz na pewno panorama jest fascynująca. Znajdziemy tam zdewastowane, wiekowe kamienice obok późniejszych, szarych budynków, wszystkie ozdobione kolorowymi muralami. Ten obszar znany jest z wolnego ducha oraz tolerancji. Żyje tam mnóstwo ludzi z całego globu, rasizm nie będzie akceptowany, na zewnątrz zauważamy osoby o różnym kolorze skóry, oni żyją w symbiozie razem. Znajdziemy tam pełno awangardowych kawiarni, księgarni ze starymi tomami, salonów muzycznych. Miejsce to jest także polecane weganom, na każdym przystanku zauważymy jadłodajnię, w której menu trudno szukać mięsa.

Warto również wybrać się na wycieczkę tropem zniszczonego muru berlińskiego. W środku miasta co prawda są widoczne jego reprezentacyjne elementy, lecz najlepsze egzemplarze znajdziemy znacznie dalej. W tym celu będziemy potrzebowali pojechać do wschodniej części Berlina, której klimat jest zupełnie inny niż w dzielnicy zachodniej. Mnóstwo tam szarych, smutnych budynków, one Polakom z pewnością przypomną nową płytę. Pełno tam również zniszczonych fabryk pokrytych wielobarwnymi graffiti. Ta obskurna panorama idealnie komponuje się z kolorowymi częściami muru, przykrytego licznymi malunkami.

Berlin jest wspaniałym miastem, w którym znajdziemy mnóstwo konwencjonalnych zabytków. Jednak w trakcie swojej drugiej tam wizyty, warto obrać nieco inny kierunek. Dzięki obecności na Kreuzbergu lub we wschodniej pierzei miasta, dostrzeżemy Berlin z zupełnie innej strony.